Przeprowadzenie indywidualnej diagnozy umiejętności 120 potencjalnych uczestników projektu w celu określenia poziomu ich umiejętności podstawowych i potrzeb edukacyjnych. W następnym etapie wyłonienie 104 uczestników projektu.
Zajęcia realizowane przez Wiatraki Mazur będą odbywały się w Oleckim Klubie Seniora lub w Dziennym Domu Senior+ w Olecku. Zaplanowane zajęcia to: Akademia zdrowia (zajęcia usprawniające (20 godz.), warsztaty nt. zdrowego odżywiania (8 godz.) i I pomocy przedmedycznej (8 godz.); Akademia e-umiejętności – 18 godz. zajęć z zakresu rozwoju umiejętności cyfrowych, e-usług i bankowości; Akademia zdrowego umysłu 18 godz. zajęć z ćwiczenia pamięci; J@ w internecie – 24 godz. praktycznych zajęć z bezpieczeństwa w sieci oraz poznanie różnych aplikacji i serwisów przydatnych w codziennym życiu; Mistrz e-budżetu domowego – 12 godz. warsztatów z planowania i realizacji wydatków; Warsztaty ekologiczne – 6 godz. praktycznych warsztatów nt. zasad kompostowania i naturalnej uprawy oraz zajęcia utrwalające – 78 godz. dodatkowych zajęć utrwalających połączonych z outdoor learningiem, grywalizacją z zakresu kompetencji cyfrowych i postaw proekologicznych. Uzupełnieniem wsparcia będą warsztaty ekologiczne w Ziołowym Zakątku w Korycinie na Podlasiu.
Zajęcia prowadzone w 4 grupach na terenie gminy Wieliczki, Olecko i Kowale Oleckie. Dla każdej z grup zaplanowaliśmy zajęcia w formie szkoły dla rodziców (24 godz.), warsztaty komunikacja bez przemocy (8 godz.), Akademia e-umiejętności (30 godz.) oraz konsultacje indywidualne z psychologiem. Uzupełnieniem wsparcia będą outdoorowe zajęcia w Połomie połączone ze spływem kajakowym.
Zajęcia będą realizowane przez Fundację Rozwoju Ziemi Oleckiej dla 2 grup uczestników z Klubu Seniora WRZOS w Olecku. Zaplanowane wsparcie będzie analogiczne jak w zadaniu 3.
Zajęcia są skierowane głównie do 3 grup osób zaangażowanych w działalność Kół Gospodyń Wiejskich lub Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Olecko, Wieliczki i Kowale Oleckie. W ramach zadania w każdej grupie zostanie zorganizowanych 7 bloków tematycznych: Mistrz e-budżetu (12 godzin warsztatów); Akademia e-umiejętności (36 godz. zajęć z wykorzystania internetu do promocji działań KGW i OSP, marketing, bezpieczeństwo w sieci, media społecznościowe, przydatne aplikacje, m-obywatel); warsztaty ekologiczne (9 godz.), zielarskie (9 godz.) oraz recyklingowe (12 godz.); warsztaty kulinarne integracyjne warsztaty kulinarne (17 godz.) oraz 18 godz. zajęć utrwalających z edukatorami. Uzupełnieniem zajęć będą warsztaty ekologiczne w Ziołowym Zakątku w Korycinie na Podlasiu.
Działanie mające na celu weryfikację nabytych umiejętności przez uczestników zakończone spotkaniem podsumowującym i wystawieniem zaświadczeń udziału w projekcie.