Wiatraki Mazur

Korpus Solidarności

Według nas, Korpus Solidarności to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą – środowisko wolontariuszy, koordynatorów wolontariatu, otoczenie wolontariatu. 

Program jest propozycją dla osób i organizacji, które zamierzają pomagać i pracować z wolontariuszami nie tylko „od święta„ ale w dłuższej perspektywie czasu.

Od stycznia 2020, wspólnie z Fundacją Wolontariacki Ośrodek Wsparcia z Ełku i Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Rucianego-Nidy jesteśmy partnerami lokalnymi Korpusu Solidarności. Razem stworzyliśmy partnerski projekt wspierania wolontariatu długoterminowego i realizujemy zadanie Lokalne Partnerstwo dla Wolontariatu – edycja 2021-2023 w programie „Korpus Solidarności – Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030”. Program swoim zasięgiem obejmuje cały kraj, instytucją zarządzającą jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, którego celem jest wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Na nasze działania przeznacza 155 400,00 zł.

W 2020 roku, wraz z partnerami przeprowadziliśmy pierwszą wspólną akcję „Wolontariat ma moc”. Dzięki wsparciu Korpusu Solidarności zakupiliśmy materiały i gumki, z których wspólnie z wolontariuszami szyliśmy maseczki dla potrzebujących: seniorów, wolontariuszy, pracowników MOPS i OSP. Uszyliśmy i przekazaliśmy ponad 3600 maseczek! Najwięcej maseczek uszyli wolontariusze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży w Rucianem-Nidzie. Około 350 maseczek uszyli wolontariusze przy Bibliotece – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy. Zakupiliśmy też buteleczki do płynu do dezynfekcji, które pozwoliły zaopatrzyć wolontariuszy w niezbędny sprzęt do pomagania potrzebującym w tych trudnych czasach.

Stale działamy wspierając lokalne grupy wolontariackie zrzeszające wolontariuszy w każdym wieku. Wsparcie Korpusu Solidarności pozwala nam szkolić podopiecznych w różnorodnych dziedzinach, dzięki czemu pomoc niesiona jest kompleksowo! Wspólnie odpowiadamy na potrzeby naszego otoczenia, również wynikające z postpandemicznej rzeczywistości i tragedii spowodowanej wojną w Ukrainie.

Jako Lokalny Partner Korpusu Solidarności w latach 2020 – 2023, przeprowadziliśmy szereg aktywności, kierowanych do wolontariuszy, koordynatorów, organizatorów wolontariatu i otoczenia lokalnego. W ostatnich 3 latach zorganizowaliśmy 9 szkoleń podstawowych, w których uczestniczyło łącznie 102 uczestników, w tym seniorów i młodzieży. Dodatkowo, zorganizowaliśmy 7 spotkań promocyjnych dla łącznie 70 uczniów ze szkół podstawowych w Rucianem Nidzie, Ełku, Dubeninkach i Żytkiejmach. Przeprowadziliśmy także 6 akcji społecznych, takich jak „Wigilia dla osób starszych” czy „Czysta rzeka z Korpusem Solidarności”, w których wzięło udział łącznie 105 wolontariuszy. Dodatkowo, przeprowadziliśmy szkolenia rozwojowe online z psychologiem dla wolontariuszy organizacji pro-zwierzęcych z powiatu ełckiego, oleckiego i giżyckiego. Przeprowadziliśmy również szkolenie dla młodych wolontariuszy z komunikacji i promocji działań wolontariackich w internecie, a szczególnie w mediach społecznościowych. Odbyło się szkolenie rozwojowe „praca z kamerą i przed kamerą”.

Zorganizowaliśmy łącznie 2 edukacyjne eko-pikniki w Ełckim Centrum Edukacji, w których wzięło udział 32 wolontariuszy, zarówno młodzież jak i seniorzy. Dodatkowo, stworzyliśmy eko-wolontariat, angażując 20 seniorów. Wspólnie z 3 partnerami Korpusu Solidarności (z Tomaszowa Lub., Ząbkowic Śl. i Malborka), zorganizowaliśmy dwie edycje Poligonu Wolontariatu, gromadząc 29 młodych wolontariuszy z 4 różnych miejscowości w Polsce i angażując wolontariuszy i koordynatorów do pomocy przy masowych wydarzeniach. Pierwszy Poligon odbył się w Malborku, gdzie wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu wspierali uczestników “Castle Triatlon Malbork”. Drugi Poligon odbył się w  Cieszanowie, gdzie wolontariusze brali udział w organizacji strefy NGO podczas festiwalu „CieszFanów Festiwal”. Odbyły się również 2 kolejne edukacyjne eko-pikniki w Rucianem-Nidzie i Gorajcu, w których uczestniczyło 6 wolontariuszy z Ełku oraz 22 młodych wolontariuszy z Malborka, Ząbkowic Śląskich i Tomaszowa Lub. Były to niesamowite wydarzenia dla młodzieży, gdzie mogli współdziałać z innymi wolontariuszy z odległych części kraju i wziąć udział we współorganizacji wydarzeń o charakterze masowym. Takich doświadczeń nie zdobyliby tu, na miejscu.

Promowaliśmy Korpus Solidarności w internecie (na stronach www, w mediach społecznościowych), przy okazji naszych działań, akcji i projektów koalicji. Przygotowaliśmy i promowaliśmy 9 filmików promujących KS, z tego 3 filmy poświęcone: wolontariatowi międzynarodowemu, narzędziu LeverBasic do oceny kompetencji społecznych i o e-wolontariacie. Są one inspirującą promocją wolontariatu, zachęcającą innych do włączenia się w działania na rzecz dobra wspólnego i solidarnościowej współpracy. Zrobiliśmy kilka wystaw w przestrzeni publicznej, promując Korpus i wartości wolontariatu.

Zorganizowaliśmy również 3 debaty wolontariackie w formie online, w których uczestniczyło łącznie 17 debatantów, ciesząc się dużym zainteresowaniem – transmisje na Facebooku osiągnęły ponad 800 odbiorców. Przygotowaliśmy również 2 debaty online z 3 lokalnymi partnerami KS (z Tomaszowa Lub., Malborka i Ząbkowic Śl.), które przyciągnęły uwagę ponad 1,1 tys. osób. 

Podsumowując – przez te lata udało nam się zbudować solidne relacje z partnerami lokalnymi (OPS-y, ośrodki kultury, biblioteki, szkoły), a także bardzo dobrą współpracę z Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Ełku – dzięki temu mamy dobrą promocję naszych działań wśród szkół i jesteśmy od 2 lat zapraszani na konferencję MODN poświęconą rozwijaniu kompetencji dzieci i młodzieży poprzez wolontariat.

Zacieśniliśmy relacje z 3 partnerami lokalnymi KS i wspólnie realizujemy autorskie inicjatywy. Dajemy naszym wolontariuszom i koordynatorom wyjątkowe możliwości doświadczania wolontariatu w działaniu, przy organizacji imprez masowych. Wspieramy się nawzajem i wymieniamy doświadczeniami.

Wspieramy, edukujemy, łączymy.

Nasi partnerzy