Wiatraki Mazur

Aktywna Młodzież w Szkolnych Klubach

Wolontariatu = Aktywni Obywatele

W ramach działań prowadzimy 2 cykle lekcji obywatelskich, dot. wolontariatu w 10 szkołach w subregionie ełckim. 

Zajęcia o tematyce obywatelskiej (współpraca, wolontariat, planowanie i organizacja działań, patriotyzm lokalny, ekologia, empatia, sztuka debatowania, storytelling oraz narracja za pomocą filmów) będą zmierzać do realizacji akcji społecznych samodzielnie wymyślonych i przeprowadzonych przez młodzież.

Poprzez grywalizację 150 młodych osób z 10 szkół będzie uczyć się w działaniu komunikacji i współpracy (działając w szkole jako jedna drużyna wolontariuszy i rywalizować z innymi grupami wolontariuszy w pozostałych szkołach), będą też zachęcani do zorganizowania akcji na jak najszerszą skalę (akcja, o większym zasięgu, z większą liczbą odbiorców i partnerów, tym więcej punktów w ramach grywalizacji). Młodzież w ramach grywalizacji będzie też zachęcana do zrealizowania krótkiej etiudy filmowej, pokazującej wolontariat ich oczami. Technika wykonania filmów będzie dowolna, ważne, by uczniowie samodzielnie zrealizowali materiał filmowy, który będzie promować wolontariat w środowisku lokalnym widziany ich oczami. Będziemy oceniać walory artystyczne, formę przekazu i zgodność tematyki filmu z wolontariatem. Szczegółowe zasady oceny zostaną uzgodnione z młodzieżą, aby mieli oni realny wpływ na sposób oceny filmików. Tworząc filmiki będą uczyli się kreatywności i kompetencji społecznych oraz cyfrowych. Dodatkowo będziemy prowadzić z młodzieżą zajęcia o sztuce debatowania, aby podczas podsumowania każdego cyklu odbyły się debaty w tematyce obywatelskiej z udziałem młodzieży i dorosłych (np. radnych) kreowane przez młodzież. Dzięki realizacji działań młodzi doświadczą w działaniu, czym jest demokracja, wolność, prawa obywatelskie oraz jaki mają wpływ na lokalne środowisko społeczne i naturalne. 

2021

Poznaliśmy już szkoły podstawowe z którymi współpracujemy, tworzące się Aktywne Szkolne Kluby Wolontariatu! Zapowiadają się fantastycznie, oto one:
 • Szkoła Podstawowa im. ks. bpa Edwarda Samsela w Wiśniowie Ełckim, 
 • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Sokółkach, 
 • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich, 
 • Zespół Placówek Oświatowych w Miłkach,
 •  

W tym roku jesteśmy zaskoczeni przede wszystkim liczebnością nowopowstałych grup ale też zaangażowaniem młodzieży. Trafiliśmy na fantastycznych młodych obywateli i już nie możemy się doczekać co wspaniałego stworzą oraz jakie akcje przeprowadzą! 

Za nami też pierwsze ankiety LEVER Basic, pozwalające określić swoje kompetencje (empatia, współpraca, komunikacja, odpowiedzialność), zajęcia z kołem współpracy oraz planowanie pierwszej akcji.

W grudniu uczestnicy projektu zrealizowali swoje pierwsze samodzielne akcje. Okazało się, że mamy na pokładzie mnóstwo zwierzolubów! Głównymi akcjami młodzieży z Kowali Oleckich, Sokółek i Miłek była właśnie pomoc zwierzętom, wolontariusze z Wiśniowa Ełckiego zaangażowali się w Szlachetną Paczkę. Wszystkie działania były niesamowite, a młodzież zaskakuje nas aktywnością i chęcią do działania. Oby tak dalej, nie możemy się doczekać!

2022

Po feriach nadszedł czas na nasze ulubione zajęcia: empatię! Nie tylko dlatego jak ważny to temat, ale przede wszystkim jak „otwiera on oczy”. Szczególnie że… oczu na tych lekcjach używamy najmniej. Młodzież miała okazję wcielić się w osoby niewidome poprzez przejście specjalnego labiryntu oraz rozwiązywanie prostych łamigłówek, układania puzzli itp. Zaraz po mobilnej Niewidzialnej Wystawie przychodzi czas na przemyślenia, dyskusję, pytania i odpowiedzi. Poruszamy tematy empatii, asertywności czy savoir vivre w kontaktach z osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. 

Wraz z nadejściem wiosny, młodzież zaczęła planować „drugą turę” akcji społecznych. Tym razem, bardziej doświadczeni, chcą robić jeszcze więcej i szerzej! Wolontariusze z Miłek posprzątali i zadbali o pamięć starego ewangelickiego cmentarza, Bratersi z Wiśniowa Ełckiego zorganizowali kiermasz ciast i zbiórkę na słodycze dla Ełckiego Domu Dziecka, Kowalczaki z Kowali Oleckich happening ekologiczny z sadzeniem drzew w miejscowym parku, a Ciepłe Dranie z Sokółek wydarzenie, podczas którego odbyły się eliminacje do mistrzostw w Rummikub, można było zarejestrować się jako dawca szpiku, a także wesprzeć na psiaki ze Stowarzyszenia Cztery Łapy w Olecku!
Wszystkie te akcje były niesamowite i niepowtarzalne, cieszymy się, że młodzież w tak kreatywny sposób chce działać na rzecz innych!   

Co więcej, w kwietniu zawitał do nich nikt inny jak nasz niezastąpiony filmowiec, Dawid Wojtyła z DW Film. Na warsztatach z nim, wolontariusze poznali podstawy filmowania, budowania scenariusza, promocji oraz wieelu innych ciekawych rzeczy. Mieli okazje również nakręcić pierwsze ujęcia do swoich filmów oraz wystąpić przed kamerą filmowca. Mamy nadzieję, że dla wielu to nie ostatnia przygoda z filmem!

Koniec roku szkolnego już za rogiem, a to oznacza, że czas na podsumowanie pierwszej części projektu. Tegoroczni wolontariusze co spotkanie zaskakiwali nas nowymi, nieszablonowymi pomysłami. Jesteśmy niesamowicie wdzięczni, że udało nam się poznać i współpracować z tak niesamowitą młodzieżą! Niestety, podsumowania to często również czas pożegnań, wielu z uczestników projektów kończy szkołę podstawową i leci podbijać świat poza podstawówkami. Daje nam to jeszcze większą motywację do tego, aby prowadzić ASKW również w szkołach średnich. 

20 czerwca zorganizowaliśmy podsumowanie wraz z pierwszą stacjonarną edycją Młodzieżowego Festiwalu Filmików o Wolontariacie – o tym się MOVIE. Emocje były ogromne, ponad 150 młodych wolontariuszy wraz z opiekunami wolontariatu świętowało razem z nami i wieloma osobistościami swoją pracę, poświęcenie a często po prostu dobrą zabawę minionego, bardzo owocnego, roku szkolnego. 

Przede wszystkim jesteśmy niesamowicie dumni z ogromu pracy jaką wykonali oraz ich rozwoju. To zaszczyt patrzeć jak realizują niepowtarzalne akcje i wydarzenia.

Rozpoczęliśmy pracę z kolejnymi szkołami!

W tym roku, do projektu przystąpiły:
 • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach, 
 • Zespół Szkół im. Michała Kajki w Dąbrówce,
 • Szkoła Podstawowa w Rydzewie,
 • Szkoła Podstawowa im. św. Franciszka z Asyżu w Staświnach, 
 • Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach
 • Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
 • ________________________________
 •  
 • Po ankietach LEVER Basic nadszedł czas zakasać rękawy! Podczas aktywnych lekcji, tak jak w poprzednich latach, ćwiczymy najważniejsze kompetencje społeczne. Aby i nam nie spowszedniały zajęcia (chociaż z takimi uczestnikami nie możemy się tym martwić!) wciąż zmieniamy formy i narzędzia pracy. Tym razem, do doskonalenia pracy w grupie posłużyły nam… papierowe słomki! Grupy prześcigały się w stworzeniu z nich jak najwyższej wieży, ależ to była zabawa!
 •  

Nie możemy się już doczekać samodzielnych działań młodzieży!

2023

Nowy rok to i nowe akcje organizowane przez wolontariuszy! 

Bardzo nas cieszy różnorodność tegorocznych działań i kreatywność młodzieży, przed wami parę przykładów:

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Drygałach zorganizowali dyskotekę z wejściówkami, kiermasz ciast oraz zbiórkę pieniędzy dla potrzebującej rodziny z ich miejscowości. Kiermasz zorganizowali również wolontariusze z Rękus, a pieniądze przeznaczyli dla potrzebującego kolegi. Młodzież z Dąbrówki zaangażowała się w temat uświadamiania o zaburzeniach odżywiania, a z Olecka czystości przestrzeni miejskich. Tegorocznymi zwierzolubami są wolontariusze z Rydzewa, zorganizowali zbiórkę dla Stowarzyszenia „Brat Kot” w różnych miejscowościach m.in. Miłkach, Jagodnym Małym, Jagodnym Wielkim, Rydzewie, Paprotkach. 

Jak zwykle jesteśmy pod ogromnym wrażeniem i nie możemy doczekać się co nowego wymyśli ta wspaniała młodzież!

 

 

Dzięki organizacji serii Debat Oksfordzkich dajemy młodym możliwość przeprowadzenia rzeczowej dyskusji, do której będą musieli się wcześniej przygotować. Uczniowie rywalizują ze swoimi rówieśnikami z innych szkół, co sprawia, że młodzi ludzie uczą się sztuki debatowania, wystąpień publicznych i weryfikacji źródeł informacji poprzez doświadczanie, a nie w teorii.

Jesteśmy już po 4 debatach wewnątrzszkolnych (debaty odbyły się w Świętajnie, Kowalach Oleckich, Miłkach i Sokółkach), gdzie młodzież starała się obalić lub obronić tezę pod tytułem „Epoka słowa czytanego już minęła”. 18 kwietnia 2023 w Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich odbyły się półfinały. W drodze losowania wyłonione zostały 2 pary drużyn, które prowadziły debaty, w których teza brzmiała „Social media ogłupiają społeczeństwo”. W debacie I drużyna z Kowal Oleckich miała mocniejsze argumenty niż drużyna z Szkółek, zaś w II debacie drużyna z Miłek lepiej obroniła tezę.

6 czerwca odbyło się kolejne podsumowanie działań młodzieży w Ełckim Centrum Kultury! 

Tym razem wydarzenie było jeszcze większe! Podsumowanie działań, debaty, uroczyste oglądanie filmów, mnóstwo wspaniałej młodzieży, dorośli z inspirującymi słowami aprobaty i oczywiście nagrody! Cały dzień był fantastyczny, uwielbiamy patrzeć na rozpromienione twarze wolontariuszy opowiadających o swoich działaniach, przeżyciach, wspomnieniach i doświadczeniach. To też idealna okazja do integracji międzyszkolnej i międzypokoleniowej! 

A jak poszło młodzieży na I Mazurskiej Lidze Debat? W finale, którego teza brzmiała „Indywidualne działania to za mało, żeby zatrzymać zmianę klimatu”, zmierzyły się dwie drużyny debatanckie – z Kowal Oleckich i z Miłek. Dyskusja była bardzo wyrównana, argumenty mocne i rzeczowe, więc Jury miało trudny orzech do zgryzienia. Ostatecznie, o włos, zwyciężyła drużyna z Miłek. Było dużo emocji i radości!

Wspieramy, edukujemy, łączymy.